X
تبلیغات
زولا

نرم افزار چاپ چک - نرم افزار چک چاپ - نرم افزار پرینت چک - نرم افزار چک پرینت

فروش چاپ چک - چک چاپ ، پرینت چک ، چک پرینت ، نرم افزار رایگان چاپ چک ، نرم افزار چک چاپ ،
شنبه 5 بهمن‌ماه سال 1392

جدال لفظی داود اوغلو و ظریف در داووس

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
خبرگزاری ترک زبان "جهان" گزارش داد محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان، به همراه احمد داود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه و مسعود بارزانی، رییس منطقه کردستان عراق در نشست "پایان بازی در خاورمیانه" در اجلاس داووس با یکدیگر به بحث و گفت‌وگو پرداختند که در این میان درباره فعالیت‌های نیروهای حزب الله در سوریه بحث‌ها اوج گرفت.

این نشست که در فضای نرم و خوبی آغاز شده بود پس از مدتی درباره حضور حزب‌الله در سوریه به اوج رسید.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره حضور نیروهای حزب‌الله در سوریه گفت: تمام نیروهای خارجی باید از سوریه خارج شوند. ما برای جنگ سوریه کسی را نفرستادیم. نیروهای حزب‌الله خودشان تصمیم به حضور در سوریه گرفته‌اند؛ البته افرادی (تروریست‌ها) به سوریه فرستاده می‌شوند که به مقدسات شیعیان توهین می‌کنند. نباید انتظار داشته باشیم در این صورت شیعیان در برابر این اقدامات سکوت کند.

داود اوغلو در برابر این اظهارات گفت: بارگاه حضرت زینب (س) تنها به شیعیان اختصاص ندارد و متعلق به همه مسلمانان است و همه این مقدسات میراث فرهنگی مسلمانان است.

او در ادامه اظهاراتش گفت: در سوریه حفاظت از مکان‌های مقدس مسلمانان شیعی و سنی و حتی مسیحیان وظیفه اصلی است.

اما ظریف با بیان بی‌احترامی برخی از افراد در سوریه نسبت به بارگاه‌های اهل بیت (ع) گفت: این اظهارات به گوش خوش می‌آید. من هم خواستار حفاظت از هر مکان مقدس در سوریه هستیم، اما زمانی که این گونه بی‌احترامی‌ها را بشنویم نمی‌توانیم انتظار چنین چیزی داشته باشیم.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه با اشاره به حضور نیروهای خارجی در سوریه و تشابه آن با نیروهای طالبان در افغانستان گفت: کسانی که طالبان را به و جود آوردند اکنون پیامدهای آن را با خون خود می‌پردازند. به نظر می‌رسد که تجربه افغانستان را فراموش می‌کنیم؛ برخی افراد تلاش می‌کنند که در منطقه گروه‌هایی را به وجود آورند اما بعدها عواقب آن را می پردازند.

ظریف با اشاره به کشته شدن انسان‌های بسیار زیادی در سوریه گفت: اگر در ابتدا گفته نمی‌شد اسد در طول دو ماه از کشور می‌رود در این صورت این همه انسان کشته نمی‌شدند؛ افرادی که این گونه ادعاهایی داشتند اکنون در ادعاهای خود زندانی شده و دیگر نمی‌توانند از این ادعاها خارج شوند.

داود اوغلو نیز در ادامه با تاکید بر این که همه نیروهای خارجی هر چه سریع‌تر سوریه را ترک کنند، گفت: ترکیه به هیچ وجه اجازه نداده است نیروهای رادیکال از مرز ترکیه برای ورود به سوریه استفاده کنند؛ در سوریه یک عنصر ترک وجود ندارد.

برچسب‌ها: ظریف، داوداغلو، داووس
نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)